×
Podporte nás
Podporiť nás môžete darovaním 2 percent z dane alebo zakúpením programu svojej škole.

Pre školy

Vyberte si svoj program!

EDUdrama ponúka programy pre všetkých žiakov. Využitím metód a postupov dramatickej výchovy zostavujeme vzdelávacie lekcie, ktoré svojou tému prepájajú obsahy viacerých predmetov. Učia deti riešiť konkrétne situácie, rozvíjajú metakomunikáciu a kontextové myslenie. Sú vystavané ako kombinovaný celok, v ktorom sa striedajú pohybové aktivity, hra v role, hľadanie a spracovanie informácií, práca s materiálom a uvažovanie o situáciách.

Takto štruktúrované projekty realizujú profesionálni herci a skúsení pedagógovia v našom dramacentre, prípadne priamo v priestoroch vašej triedy.

Všetky programy realizujeme s prihliadnutím na špecifiká danej vekovej kategórie. Sú koncipované pre jednu triedu žiakov. Pre efektívnosť lekcie odporúčame uzavretý kolektív žiakov.

Programy je potrebné objednať si s dostatočným časovým predstihom (najmä ak preferujete konkrétny dátum, minimálne však aspoň týždeň vopred). Objednávky prijímame na celý školský rok. Pri objednaní vám rady poskytneme podrobnejšie informácie o priebehu a témach programu.

Programy pre triedy

Veľrybia speváčka Gréta

/MŠ, 1. a 2. ročník ZŠ / 2 x 45 min.

Téma: ochrana životného prostredia, recyklácia, zodpovednosť, trpezlivosť, predstavivosť, podmorský svetGréta je najslávnejšia veľrybia speváčka v mori, no jedného dňa stratí hlas. V podmorskej ambulancii morské zvieratká zistia, že choroby im spôsobujú odpadky, ktoré do mora nepatria. Spoločne vyliečime morské tvory, vyčistíme more od mora odpadkov, naučíme sa separovať a užijeme si veľkolepý Grétin koncert.  


Malý samuraj

/ MŠ, 1. a 2. ročník ZŠ/ 60 min.

Téma: zodpovednosť, prekonávanie nástrah, japonská kultúraPrenesme sa do krajín, vychádzajúceho slnka a kvitnúcich čerešní. Zažijeme putovanie japonskou rozprávkou, kde ľudia dokážu povedať prepáč až dvadsiatimi spôsobmi a čierne mačky prinášajú šťastie. Zistíme, že byť maličký ako palec, nám nezabráni zažiť veľké dobrodružstvá. Poďte si obliecť kimono, opásať sa katanom a prejsť sa pod sakurami, poskladať origami a poraziť zápasníka sumo.


Kto je tam?

/MŠ, 1. a 2. ročník ZŠ / 2 x 45 min.

Téma: zodpovednosť, prekonávanie nástrah, uvedomenie si dôsledkov a možností vlastných rozhodnutíKeď mama nie je doma, všetci sa raz-dva otočíme z poslušných na neposlušných a naopak. Svoje o tom vedia poslušné aj neposlušné kozliatka (M. Rázusová-Martáková, J. Blažková). Ale ako vedeli, komu môžu otvoriť dvere? Komu otvoríme my, keď sme sami doma?

Program s pesničkami a riekankami vedie deti k samostatnému rozhodovaniu sa a učí preberať zodpovednosť za vlastné rozhodnutia. A na záver sa možno dozvieme, ako to celé zvládne Vlk.

Za siedmimi horami

/1. – 3. ročník ZŠ/ 2 x 45 min.

Téma: znaky ľudových rozprávok, zberateľstvo, rečový prejav, archaizmy, ľudové zvyky a tradície


Kde bolo tam bolo, za siedmimi horami, za siedmimi dolinami... takýto rozprávkový začiatok pozná každý z nás. Rozprávky neodmysliteľne patria k detstvu. Ale bolo to tak vždy? Kde je začiatok slovenských rozprávok, kto prvý ich rozprával? V programe deti spoznajú základné východiská a štruktúru ľudových rozprávok a zoznámia sa s najznámejšími zberateľmi. Či kráľovstvo zachráni jeden z troch bratov alebo sestier, zistíme, keď Dobšinského rozprávky porozprávame a zažijeme po svojom.

Ohňostroj pre deduška

/2. – 4. ročník ZŠ/ 2 x 45 min.

Téma: podstatné a prídavné mená, rým a verš, slušné správanie, argumentácia, etiketa návštevy a blahoželaniaAko prekvapiť deduška tým najfantastickejším darčekom? Jaroslava Blažková vo svojich knižkách pre deti neobyčajne tvorivým jazykom s kopou vlastných slov ponúkala mnoho nápadov na detské vymýšľanie. A deduško sa určite poteší čarovnému modrému skielku, hoc aj zo smetiska! 

Program zábavnou formou vedie žiakov k nesebeckému pohľadu na okolie, rozvoju slovnej zásoby, asertívnej komunikácii a argumentácii.

KarCOOLka

/ 3. a 4. ročník ZŠ/ 2 x 45 min. +

Téma: sebadôvera, akceptácia, sociálny kontakt, prevencia šikany


Vo svete to nie je vždy ako v rozprávke. Hoci v hustom lese informácií sa dá celkom ľahko stratiť. A z mierumilovného vlka sa môže stať nebezpečná beštia. Alebo je ňou Červená čiapočka? Prostredníctvom zdanlivo rozprávkových zápletiek prenesených do súčasného života sa žiaci zamyslia nad pravidlami komunikácie a kamarátskych vzťahov. Naučia sa rozlišovať tenkú hranicu medzi súkromným, verejným, intímnym a obmedzujúcim. To všetko v hrou v role aj mimo nej.

Kde je Cyril?

/ 3. a 4. ročník ZŠ/ 2 x 45 min.

Téma: hlavná a vedľajšia - postava, dej; autor, rozprávač, zápletka, rozuzlenieDá sa byť na troch miestach naraz? Ako na jednom mieste vyriešiť zdanlivo nesúvisiace záhady v rôznych kútoch sveta, je ako práca pre detektíva: ako dopadne výprava za morským hadom, nájde sa zmiznuté lietadlo, kde sú naši rodičia a kam sa stratil Cyril, keď boli deti samé doma? Staňte sa aj vy autormi tohto príbehu a pomôžte nám vymotať sa z tejto prekérnej zápletky hlavných a vedľajších postáv a hlavných a vedľajších dejov.


Zbojníčka Ronja

/ 3. a 4. ročník ZŠ/ 2 x 45 min. +

Téma: stredoveký hrad, ročný cyklus, vzťahy rodičov a detí, sila kamarátstva, hľadanie autonómnostiDobrodružstvá zbojníkovej dcéry Ronje od A. Lindgrenovej nás zavedú do stredovekého hradu a lesa, ktorý je plný nástrah. Bude však predovšetkým o tom, že kamarátstvo (nielen) medzi zbojníckymi deťmi môže byť silné, aj keď je každý z inej strany barikády, že sa dá ľahko pohádať, ale aj udobriť. A hlavne, že zbojnícky kapitán je tiež len tatko. 

Lesná skrýša

/ 4. - 6. ročník ZŠ/ 3 x 45 min.

Téma: mesto, moje miesto, rodina, rodinné vzťahy, tajomstvo, prijatie


Občas by sa každému hodila poriadna skrýša. Miesto, kam sa podieť, keď sa všetko okolo nás kazí a rozpadá. V malom lesnom dobrodružstve s našim hrdinom sa naučíme, ako si vytvoriť bezpečný priestor aj v tých najrušnejších a najnepravdepodobnejších miestach, ako sa o seba postarať a formulovať svoje potreby a pochopiť, že na to nie sme sami. Spoločnými silami rozuzlíme zápletku, lebo každý príbeh si zaslúži happy end.

Slnečný deň

/ 5. a 6. ročník ZŠ/ 3 x 45 min.

Téma: šikana, tolerancia, asertívne správanie, sebadôvera, sci-fi


Čo znamená pre človeka byť vnímaný ako odlišný? Aký je rozdiel medzi neprijatím odlišného človeka a šikanou? Má skupina, v ktorej dochádza k šikane, niektorý z jej členov alebo samotný odlišný člen možnosť nejakého riešenia? Vďaka príbehu Margot a detí z Venuše z poviedky R. Bradburyho deti zistia, ako môžu aj drobné poznámky prerásť do šikany. 

Príbeh Stromu alebo Tobiáš

/ 5. – 7.ročník ZŠ / 3 x 45 min.

Téma: ochrana životného prostredia, manipulácia


Obyvatelia Stromu, ktorý je ako celý náš svet, odhalia veľké tajomstvo. Podarí sa im ale prekonať vlastnú chamtivosť a pochopiť, že svet je viac než len môj konár a strom sa oplatí zachrániť? V mikrokozme stromu sa pustíme do veľkého dobrodružstva malého Tobiáša, aby sme lepšie pochopili pravidlá prírody, ekológie, odhalili lákavé pravidlá propagandy, pravdivosť nášho miesta na zemi a možno aj klimatickú krízu. 


Program realizujeme vďaka podpore Nadácie Orange.

Vďaka tejto podpore môžu v školskom roku 2022/23 žiaci II.stupňa ZŠ absolvovať program bezplatne!

Chytení v sieti

/ 7. – 9. ročník ZŠ / 3 x 45 min.

Téma: šikana, kiberšikana, pravidlá bezpečnej komunikácie, sebadôvera, akceptácia, sociálny kontakt


Na internete je to ako v rozprávke. Nie je skutočný, ale ak dodržíme pravidlá, dobre to dopadne. Prostredníctvom zdanlivo rozprávkových zápletiek prenesených do súčasného života sa žiaci zamyslia nad pravidlami komunikácie a bezpečného využívania internetu. Naučia sa rozlišovať tenkú hranicu medzi súkromným, verejným, intímnym a obmedzujúcim. To všetko v hrou v role aj mimo nej. Zoznámime sa s problematikou kiberšikany, kedy a ako začína a aké môže mať následky.

Múr

/ 7. – 9. ročník ZŠ / 3 x 45 min.

Téma: Nežná revolúcia, okupácia a sloboda, antisemitizmus, totalitné režimy a demokracia20. storočie, storočie dvoch svetových vojen a dvoch veľkých totalitných režimov, ponúka veľké množstvo udalostí a situácií na preskúmanie. Cez príbehy niekoľkých hrdinov, ich rodín a autentické situácie detí doma i v škole, sa presunieme do Československa pred rokom 1989 a odhalíme, aké to bolo nemôcť sa slobodne rozhodnúť, alebo povedať nahlas, čo si myslíš. Porovnaním situácií pred a po roku 89 žiaci sami pochopia, aké výhody či nevýhody prináša život v slobodnom demokratickom svete.

Židovské príbehy

/ 8. a 9. ročník ZŠ, SŠ / 3 x 45 min.

Téma: nesloboda, antisemitizmus, holokaust, totalitné režimy20. storočie, storočie dvoch svetových vojen a dvoch veľkých totalitných režimov, ponúka veľké množstvo udalostí a situácií na preskúmanie. Cez príbehy niekoľkých hrdinov, ale aj sociálnych skupín sa presunieme v čase do roku 1940, nahliadneme do kuchyne trochu inej kultúry a odhalíme, aké to bolo skrývať sa, či skrývať niekoho, nemôcť sa slobodne rozhodnúť, alebo povedať nahlas, čo si myslíš. Aby sme pochopili, že všetci sme rovnakí ľudia.

R & J

/ 8. a 9. ročník ZŠ, SŠ / 3 x 45 min.

Téma: konflikt, hľadanie autonómnosti, očakávania a povinnosti, sonet, štruktúra dramatickej hry, grafický román


Najznámejší príbeh lásky v komixe! Rozložme túto skladačku na drobné, posvieťme si na dôležité slová a poďme si zažiť, ako sa vymotať z toho, čo chcem ja a čo odo mňa očakáva moje okolie.

A možno sa nám podarí nájsť pre Rómea a Júliu šťastný koniec...


Program vznikol v rámci projektu Classics in the Graphic Novel v spolupráci s Divadelným ústavom.

Antigona

/ 8. a 9. ročník ZŠ, SŠ / 3 x 45 min.Téma: antické mestské štáty, konflikt záujmov, argumentácia, autorita, formy vlády, antické divadlo, štruktúra dramatickej hry, grafický román

Sofokles v komixe! Vybrať si tú správnu stranu, vyjadriť svoj názor či ustáť svoje konanie nemusí byť vždy jednoduché. A už vôbec nie, ak ste obyvateľom starovekých Théb a rozhodujete sa medzi zákonom bohov alebo zákonom nového panovníka, ktorý môže vaše mesto po vojne zdvihnúť z prachu. Spoznajte zákonitosti antickej drámy v napínavom príbehu na vlastnej koži!

Program vznikol v rámci projektu Classics in the Graphic Novel v spolupráci s Divadelným ústavom.

Kráľ UBU

/ 8. a 9. ročník ZŠ, SŠ / 3 x 45 min.Téma: formy vlády, manipulácia, rečový prejav, cnosti a neresti, štylizácia a hyperbola, moderna, grafický román

Obdobie moderny je plné nečakaných postáv, zvratov a súvislostí, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať vtipné. Skrýva sa za nimi ale až mrazivý obraz – ideálneho vládcu? Súčasných rečníkov? Nás samých? Staňte sa karikatúrou v komixe podľa modernistickej hry Alfreda Jarryho a vyskúšajte si na vlastnej koži predvolebnú kampaň či limity vlastnej osobnosti.

Program vznikol v rámci projektu Classics in the Graphic Novel v spolupráci s Divadelným ústavom.

Semináre pre pedagógov

ZAHRAJTE SI TO! alebo 4 poschodia

Cieľová skupina: Aplikácia metód dramatickej výchovy do vyučovania všeobecnovzdelávacích predmetov kurikula

Čas: 5 x 45 min.

Téma: Asociácie, forma, obsah, kontext, metódy, techniky a cvičenia


Každá vyučovacia hodina má svoju štruktúru zodpovedajúcu preberanému obsahu. Zakomponujte do jednotlivých fáz „energizéry“ - techniky, ktoré oživia vyučovanie a zároveň prehĺbia vedomosť.

V štyroch fázach nazerania na obsah (napr. literárne dielo, vizuálny obraz, historickú udalosť, konfliktnú situáciu, či matematické riešenia): jeho asociatívne vnímanie, rozbor formálneho prevedenia, analýzu obsahu a hľadanie kontextov, vás naučíme, ako vystavať a zaradiť metódy DIE do vášho vyučovania. Zažite si ich na vlastnej koži - nebude chýbať tvorivé prostredie a dobrá nálada.

Odporúčame aj ako teambuilding pre pedagogické kolektívy.

AKO NA TO! Školenia a semináre pre pedagógov

Dramatická výchova a jej metodika je vhodná na doplnenie vyučovania pre každého pedagóga. Akékoľvek poznatky zažité viacerými zmyslami a prefiltrované vlastnou skúsenosťou a konaním sa ľahšie uložia do dlhodobej pamäte. Dramatická výchova je tiež ideálnym prostriedkom na rozvíjanie nadania detí a uspokojenia prípadných špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb žiakov. Osobne nahliadané a zažité obsahy učiva automaticky formujú aj iné osobnostné kvality žiakov a motivujú ich k ďalšiemu hľadaniu poznatkov.

Jednoduché návody ako začleniť dramatické cvičenia a hry do vyučovania vám radi ukážeme. Vhodné aj ako teambuilding pre pedagogické kolektívy.

Aktuálnu ponuku seminárov a školení sledujte na www.edudrama.sk/adults

Kontaktujte nás

Kreatívne centrum Nová Cvernovka

Račianska 78

Bratislava, Slovakia

Kořínková: 0948 322 253

Jurinová: 0903 529 500

korinkova@edudrama.sk

jurinova@edudrama.sk

Fakturačné údaje